Ana Sayfa Ekonomi Palandöken: "Akaryakıt fiyatları gıda üzerinden enflasyonu etkiledi"

Palandöken: "Akaryakıt fiyatları gıda üzerinden enflasyonu etkiledi"

Mart ayında enflasyon oranının TÜFE’de yerinde saymasının ve ÜFE’de yükselmesinin nedeninin yine akaryakıt ve enerji fiyatlarından kaynaklandığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Esnafa ticari akaryakıt uygulaması getirilmeden enflasyonda kalıcı bir düşüşü görmemiz oldukça zor. Akaryakıt fiyatları düşerse tüm tüketim mamullerinin fiyatı düşer" dedi. 

Giriş Tarihi: 4 Nisan 2018 Çarşamba 09:57
Palandöken:

Mart ayı enflasyon oranlarının TÜFE’de yıllık yüzde 10,23, ÜFE’de ise yıllık 14,28 çıkması üzerine yazılı bir açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Mart ayında en yüksek artış gıda ürünleri ile ev eşyasında oldu. Gıda fiyatlarındaki artış yine akaryakıt fiyatlarından kaynaklı. Fiyatların düşmesi için çiftçiye mazot desteği bir an önce başlamalı, esnafa da ticari akaryakıt uygulaması hayata geçirilmeli" şeklinde konuştu. 
Yıllık bazda en fazla artışın yüzde 15,41 ile ev eşyasında olduğunu vurgulayan Palandöken, "Beyaz eşya ve mobilyada vergi indirimlerinin etkisi bitince hem fiyatlar çok yükseldi hem de bu ürünlere talep azaldı. Bu nedenle özellikle beyaz eşya ve mobilya sektöründe kalıcı bir vergi indirimi yapılmasını istiyoruz. Böylelikle hem enflasyon düşer hem de bu sektörlerde yeniden büyük bir canlanma görülür" ifadelerine yer verdi. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık