Ana Sayfa Sağlık Kol ve bacak kemikleri uzatılabilir

Kol ve bacak kemikleri uzatılabilir

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Erdoğan, “Belirli ameliyat yöntemiyle kısalık ve ya eğrilik bulunan kol ve bacak kemikleri uzatılabilir, eğrilikleri de giderilebilir” dedi. 

Giriş Tarihi: 12 Ekim 2017 Perşembe 12:12
Kol ve bacak kemikleri uzatılabilir

Medical Park Samsun Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinden Doç. Dr. Murat Erdoğan, ekstremite rekonstrüksiyonu tanım olarak, alt ve üst ekstremitede (kol ve bacakta) doğuştan veya sonradan oluşan, kısalık, enfeksiyon, kaynama veya eğrilik gibi pek çok patolojinin tedavisinde kullanılan tıbbi metotları özetler. Kullanılan tedavi metotları içerisinde, en çok kullanılan yöntemlerden biri ekstremitelerin dışında duran eksternal fiksatör diye tanımlanan cihazlar ile düzeltmenin veya uzatmanın yapılmasıdır” diye konuştu.

“Ameliyat sonrası kısa sürede ayağa kalkmak mümkün”
Doç. Dr. Murat Erdoğan, “Eksternal fiksatörler içerisinde en çok kullanılan ve bilineni, ilizarov denilen halka şeklinde oluşturulan cihazlardır. Bu tip fiksatörlerin kullandığı ameliyatlarda, büyük kesiler yapılmaz ve aynı zamanda eğrilik ve kısalık gibi patolojiler çözüme kavuşturulur. Ameliyat sonrası kısa zaman içinde hastalar ayağa kalkarlar ve günlük yaşamlarına geri dönerler. İyi ve doğru bir teknikle yapılmış bir planlama, yakın hasta takibi ve sonrasında uygulanan iyi bir rehabilitasyon ile hastalarımızın sağlıklı günlerine geri dönmeleri mümkün” şeklinde konuştu.

“Kol ve bacak kemikleri uzatılabilir”
Doç. Dr. Erdoğan, “Uygulanan bu ameliyat yöntemiyle kısalık ve/veya eğrilik bulunan kol ve bacak kemikleri uzatılabilir ve eğrilikleri giderilebilir. Bu cerrahi yöntemle büyük kesiler yapılmadığı ve kapalı cerrahi girişim uygulandığı için hastaneden kalış süreleri oldukça kısadır. Hastalar çok çabuk bir şekilde sosyal hayatın içerisine dönebilmekte ve sağlıklarına kavuşmaktadırlar” bilgilerini verdi. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Teknoloji sakatlamasın

Teknoloji sakatlamasın

Kurumsal

İçerikYukarı Çık