Ana Sayfa Güncel Karakoyun’da Mutlu Son Yaklaşıyor

Karakoyun’da Mutlu Son Yaklaşıyor

Giriş Tarihi: 30 Kasım -0001 Çarşamba 00:00
Karakoyun’da Mutlu Son Yaklaşıyor

Şanlıurfa’nın merkezinden geçen suları kurumuş Karakoyun Deresi’nin Atatürk Barajı’ndan çekilecek boru hatlarıyla ıslah edilmesi planlanıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Karakoyun Deresinin tamamında ana isale hattı döşenerek; dereye akan atık suların tamamı drene edildi. Yetkililer bir adım daha ileri giderek ; Cavsak ve Sırrın derelerini de ıslah etti. Ardından  Karakoyun, Cavsak ve Sırrın dereleri peyzajına uygun düzenlenerek bitkilendirildi.

Üç Derenin Islahı Projesi

Plan ve Proje Müdürlüğü’nce; Karakoyun, Cavsak ve Sırrın derelerinin ıslah edilmesi,peyzajının yapılması ve içinden temiz su akıtılması projeleri tamamlandı.

Şehrin içinden geçen derelere, hem çevre bakımından hem de estetik bakımdan işlevlik kazandırmak amacıyla hazırlanan projeler aynı zamanda mevzubahis alanlarda yaşayan mahalle sakinlerinin de yeşil alan ve piknik amaçlı ihtiyaçlarına da karşılık verecek bir proje olarak düzenlendi.

DİĞER AKARSULAR BU KADAR ŞANSLI DEĞİL

Şanlıurfa’nın diğer akarsuları; Direkli, Süleyman, Yukarı Koymat, Gülpınar, Anzeli, Bamya, Kerhiz, Cavsak, Germuş, Çamurlu, Belih, Karaköprü,Tülmen, Cülmen, Kırkpınar dereleridir. Bu akarsuların birçoğu kurumuş veya suları çekilmiştir. Söz konusu dereler için aynı düzenlemeler henüz yapılmadı.

Şu an özellikle şehir içinden geçmesi sebebiyle sürekli gündemde olan Karakoyun Deresi’nin ıslahı amaçlı fikir projeleri üretiliyor. Ortaya birbirinden ilginç ve önemli projeler çıkıyor. İşte o projelerin belki de en çarpıcı olanı… Projede dereden temiz su geçtiği ve çevresinin yeşillendiği görülüyor. Ayrıca mevcut Tugay Gazinosu’nun  da taşındığı görülüyor. Ancak projenin maliyeti ve tamamlanacağı zaman ile ilgili henüz bilgi edinilemedi.YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Harran Üniversitesinde bağ bozumu başladı

Harran Üniversitesinde bağ bozumu başladı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık