Ana Sayfa Güncel Kaçağı önleyen panolara saldırı yapıldı

Kaçağı önleyen panolara saldırı yapıldı

Şanlıurfa’da Dicle Elektrik tarafından enerji kalitesini artırmak ve tüketicilere güvenli biçimde enerji sunmak için bölge şartlarına uygun olarak geliştirilen ASOP’lara (Alçak Gerilim Sayaç Otomasyon Panosu) saldırı yapıldı.

Giriş Tarihi: 28 Eylül 2018 Cuma 11:57
Kaçağı önleyen panolara saldırı yapıldı

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde iletim hatlarının yeraltına alınmasıyla birlikte son 1 yılda kurulan 650 panodan 169’u kaçak kullanmakta ısrarcı olan kesimler tarafından ya yakılarak veya kırılarak tahrip edildi. 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen kalite yönetmeliğine uygun yatırımları ile dikkat çeken Dicle Elektrik, tüketicilerine kesintisiz elektrik verebilmek için şebekelerini güçlendirmenin yanında ekonomiye zarar veren kayıt dışı kullanımı önlemeye çalışıyor. Bunun için teknolojik imkanlardan da yararlanan enerji şirketi, kendi Ar-Ge Merkezi’nde geliştirilen birçok projeyi sahada hayata geçirmeye başladı. Bu projeler arsında yer alan ve kamuoyunda ‘Kaçağı önleyen pano’ olarak bilinen ASOP’lar bir çok yerde iletim hatlarının yeraltına alınmasıyla entegre biçimde uygulamaya konuldu. Uygulama alanlarında kaçak olmadığı için enerji kalitesi ve sürekliliği ile birlikte müşteri memnuniyeti ciddi biçimde arttı. Ancak, kaçak elektrik kullanmakta ısrarcı olan çevreler, bu panoları hedef almaya, yakıp yıkmaya başladılar. 
Kaçak panolara saldırılar sürüyor 
Daha önce değişik yerlerde yaşanan saldırılar son bir yılda Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde yoğunlaştı. İlçede kurulan 650 panodan 169’u kimliği belirsiz kişiler tarafından tahrip edilerek kullanılamaz hale getirildi. Yapılan hesaplamalara göre sadece panoların tahrip edilmesinden dolayı yaşanan ekonomik kayıp bir milyon liraya yaklaştı. ASOP’ların devre dışı kalmasından dolayı yaşanan kayıt dışı elektrik kullanımının ekonomiye verdiği zarar ise çok daha fazla. Dicle Elektrik, bu saldırıların yaşandığı Teke, Selahattin Eyyübi, Kale, Şarkpınar ve Kışla mahallelerindeki tüketicilerin yaşananlardan mağdur olmaması için tahrip edilen panoların yerine yenilerini kuruyor. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa’da Halil İbrahim Sofrası geleneği

Şanlıurfa’da Halil İbrahim Sofrası geleneği

Kurumsal

İçerikYukarı Çık