Ana Sayfa Güncel ELEKTRİK KESİNTİLERİ SORUNU BAKANLIĞA TAŞINDI

ELEKTRİK KESİNTİLERİ SORUNU BAKANLIĞA TAŞINDI

Giriş Tarihi: 30 Kasım -0001 Çarşamba 00:00
ELEKTRİK KESİNTİLERİ SORUNU BAKANLIĞA TAŞINDI
GAP bölgesinde devrede olan hidroelektrik santrallerde halen 20 milyar kilowatt saat enerji üretilirken Şanlıurfa’da elektrik kesintilerinin had safhaya ulaşması Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odasını harekete geçirdi. Şanlıurfa TSO Başkanı E.Sabri Ertekin, bakan Yıldız’a elektrik kesintileri ile sanayicinin yaşadığı üretim kaybını anlatan bir yazı göndererek sorunun önüne geçilmesi için çözüm önerilerinde de bulundu.
ŞUTSO Başkanı Ertekin, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a gönderdiği yazısında “Bir saniyelik kesinti bile olsa open end iplik fabrikalarında, iki üç saatlik üretim kaybına sebep olmaktadır.  Bu durum maliyetlerini yükseltmekte ve mağduriyetlere sebep olmaktadır. Sorunun köklü bir şekilde çözülmesi için buraya bir indirici trafo merkezi kurulması ve buradan çıkan hattın kök binalarıyla korunması gerekmektedir.”ifadelerine yer verdi.
ŞUTSO Başkan’ı Ertekin,  Şanlıurfa’da sık sık yaşanan elektrik kesintilerinin İl Koordinasyon Kurulu toplantılarında gündeme geldiğini Bakan Yıldız’a gönderdiği yazısında aktardı.
Akçakale ve Ceylanpınar yolu üzerinde faaliyet gösteren sanayi tesisleri’nin, sık karşılaşılan elektrik kesintilerinden ve bu kesintiler sırasında oluşan yüksek gerilim darbelerinden dolayı ciddi sorunlar yaşandığını hatırlatan ŞUTSO Başkanı Ertekin,  Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a gönderdiği yazısında şu görüşlere yer verdi; “Elektriklerin sık kesilmesi sonucu elektronik kartların bozulması, motor yanması ve diğer arızalardan dolayı bölgedeki sanayicilerimiz zarar görmekte, üretimlerine ara vermek zorunda kalmaktadır. Bir saniyelik kesinti bile olsa open end iplik fabrikalarında, iki üç saatlik üretim kaybına sebep olmaktadır.  Bu durum maliyetlerini yükseltmekte ve mağduriyetlerine sebep olmaktadır. Sorunun köklü bir şekilde çözülmesi için buraya bir indirici trafo merkezi kurulması ve buradan çıkan hattın kök binalarıyla korunması gerekmektedir. Viranşehir İlçemiz ve Karaköprü Beldemize indirici trafo merkezi kurulması talip ediyoruz. Ayrıca 1.OSB’deki indirici merkezinin TEİAŞ tarafından Organize Sanayi Bölgesine devredilmesi, hususunda gereğini saygılarımla arz ederim.”(UrfaHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Harran Üniversitesinde bağ bozumu başladı

Harran Üniversitesinde bağ bozumu başladı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık