Ana Sayfa Sağlık Doğmamış bir bebeğin kök hücreleri anneye deva olacak

Doğmamış bir bebeğin kök hücreleri anneye deva olacak

Giriş Tarihi: 30 Kasım -0001 Çarşamba 00:00
Doğmamış bir bebeğin kök hücreleri anneye deva olacak

ABDde bilimadamları, anne rahmindeki ceninin kök hücre göndererek annesini iyileştirdiğini belirledi. New Yorktaki Mount Sinai Üniversitesinde yapılan çalışmada araştırmacılar, normal dişi farelerle, bütün vücut hücrelerinde yeşil renkli floresan ışığı yayan protein üretmesi için genetik değişime uğratılmış erkek fareleri çiftleştirdi.

Böylece anne rahmindeki cenin dokularının ayırt edilmesi sağlandı.

Daha sonra hamile farenin kalp krizi geçirmesini sağlayan bilimadamları, iki hafta sonra kalp dokularını incelediklerinde annenin kalbinde cenine ait yeşil renkli hücreler buldu.

Bu hücrelerin yeni kalp hücrelerine dönüşerek annenin kalbini iyileştirdiği görüldü.

Bunun evrimsel bir mekanizma olduğunu belirten bilimadamları, ceninin annesinin kalbini koruyarak varlığını sürdürmeye çalıştığını açıkladı.

Bilimadamları, hücrelerin plasentadan sağlanmasının daha kolay olduğunu ve bu hücrelerin annenin bağışıklık sisteminde herhangi bir tepkiye yol açmadığını kaydetti.

Minneapolisteki Minnesota Üniversitesi Kök Hücre Terapileri Merkezi Müdürü Jakub Tolar, plasentada bulunan cenin hücrelerinin kalp dokusunun yenilenmesine yardımcı olduğunun ilk kez bu araştırma ile ortaya çıkarıldığını açıkladı.

Daha önce yapılan çalışmalarda, hamile kadınların hasarlı beyin, karaciğer ve akciğer dokularında cenin kök hücrelerine rastlanmıştı.

Ceninlerin annelerini göğüs kanserine karşı koruyan hücreler ürettiği de keşfedildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık