Ana Sayfa Güncel Başkan  Yavuz’dan Kıbrıs Barış Harekatı‘nın 44. Yıldönümü Mesajı 

Başkan  Yavuz’dan Kıbrıs Barış Harekatı‘nın 44. Yıldönümü Mesajı 

Şanlıurfa Şehit Aileler Dernek Başkanı Mehmet Yavuz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nin kuruluşunun 44. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Giriş Tarihi: 20 Temmuz 2018 Cuma 10:35
Başkan  Yavuz’dan Kıbrıs Barış Harekatı‘nın 44. Yıldönümü Mesajı 

Yavuz mesajında; Kıbrıs Barış Harekatı’nın 44’inci yılını  kutlamanın gururunu yaşadığını belirtti. “Kıbrıs Türkiye’nin vazgeçilmez milli bir davasıdır” diyen Yavuz; "Elim hadiselerle ‘kurban edilen’ Kıbrıs Türküne ve Kıbrıs’a barış, sulh götürmek için 1974’te gidildiğini hatırlatarak, 44 yıldır adada barış ve bağımsızlığın hakim olduğunu söyledi.
1974 yılında Ada da Rum çetecilerinin saldırıları neticesinde barış ve kardeşlik ikliminin uzun yıllar yok olduğunu ifade eden Yavuz; “ Rum çetecilerin baskıları ve saldırıları Türkiye Cumhuriyetinin müdahalesiyle sonuçlanmış ve bundan 44. yıl önce KKTC kurulmuştur.” Dedi.
Şanlıurfa Şehit Aileler Dernek Başkanı Mehmet Yavuz  mesajında şu sözlere yer verdi:
“Ambargo, izolasyon ve asimilasyona karşı Kıbrıs Türkü bağımsızlıktan, özgürleşmeden ve eşitlikten yana tavır almış, KKTC’nin bağımsız devlet olarak yoluna devam etmesi inanç ve kararlılığını göstermiştir.
Kıbrıs meselesi halen bir çözüme kavuşmamıştır. Avrupa Birliği Ülkelerinin iki yüzlü tutumları ve bağnazlıkları sayesinde Kıbrıs meselesi çözümsüzlükle yüz yüze bırakılmıştır. Ne uluslar arası antlaşmalar nede Birleşmiş Milletlerin ‘ her ulus kendi kaderini tayin etme hakkına sahiptir.’ İlkeleri işlerlik kazanamamıştır maalesef uygar dünya bu haksızlıkları sadece izlemekle yetinmiştir.
Uluslar arası antlaşmalardan doğan bir hak olarak garantör ülke konumunda bulunan Türkiye Kıbrıs Türkü’nün her zaman yanında olacaktır. Kıbrıs sonsuza kadar Türk kalacaktır.
'Kıbrıs Barış Harekatı'nın Kıbrıs Türklerinin can güvenliğinin sağlanması amacıyla gerçekleştirildiğinin altını çizen Yavuz, "Kıbrıs, büyük katliamlara tanıklık etti. Ülkemiz, 'Garanti Anlaşması'nın 3. maddesinden doğan haklarıyla Kıbrıs'taki soydaşlarımızın can güvenliğinin tesis etmek, sonra da barışı sağlamak adına 'Barış Harekatı'nı gerçekleştirdi. 'Kıbrıs Barış Harekatı', Kıbrıs'a barış ve huzur getirmiş, KKTC'nin kuruluşuna giden yolu açmıştır.
Bu duygu ve düşünceler içinde bağımsız KKTC’nin sonsuza kadar payidar kalmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Kıbrıs'ın bağımsızlık mücadelesinde hayatını kaybeden ve bugünlere gelmemizi sağlayan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, kahraman gazilerimize sağlık diliyorum. Kıbrıs Türklerinin bayramını da tekraren kutluyorum.”

 

     
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Beyazgül çocuk trafik eğitim parkını inceledi

Beyazgül çocuk trafik eğitim parkını inceledi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık