Ana Sayfa Güncel Bakan Sarıeroğlu, Başbakan Yıldırım’ın engellilere verdiği müjdeleri değerlendirdi

Bakan Sarıeroğlu, Başbakan Yıldırım’ın engellilere verdiği müjdeleri değerlendirdi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "15 yıl boyunca engelli kardeşlerimizin istihdamı temel önceliğimiz oldu.

Giriş Tarihi: 1 Kasım 2017 Çarşamba 13:38
Bakan Sarıeroğlu, Başbakan Yıldırım’ın engellilere verdiği müjdeleri değerlendirdi

Bu bağlamda engelli kardeşlerimizin istihdamının artırılmasına ilişkin birçok teşviki, tedbiri ve yasal düzenlemeyi hayata geçirdik. 2017 Ağustos ayı itibariyle; 9 bin 787 engelli vatandaşımız kamuda, 91 bin 783 vatandaşımız özel sektörde olmak üzere toplam 101 bin 570 engelli vatandaşımız çalışmaktadır" dedi.
Başbakan Binali Yıldırım’ın engellilere verdiği müjdeleri değerlendiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Son 15 yılda özellikle bakanlığımızın da görev alanına giren konular arasında yer alan engelli kardeşlerimize yönelik oldukça önemli adımlar attık. 15 yıl boyunca engelli kardeşlerimizin istihdamı temel önceliğimiz oldu. Bu bağlamda engelli kardeşlerimizin istihdamının artırılmasına ilişkin birçok teşviki, tedbiri ve yasal düzenlemeyi hayata geçirdik. Sadece memurlar değil, engelli kardeşlerimizin işçi atamalarında da devrim niteliğinde gelişmeler sağladık. 2017 Ağustos ayı itibariyle; 9 bin 787 engelli vatandaşımız kamuda, 91 bin 783 vatandaşımız özel sektörde olmak üzere toplam 101 bin 570 engelli vatandaşımız çalışmaktadır. 2002-2017 yılları arasında; 52 bin 574 engelli kadın, 312 bin 552 engelli erkek olmak üzere toplam 365 bin 129 engelli kardeşimiz işe yerleştirilmiştir. İŞKUR tarafından düzenlenen Aktif İşgücü Programlardan 2012-2017 yılları arasında; Mesleki Eğitim Kurslarımızdan 25 bin 653 engelli kardeşimiz; İşbaşı Eğitim Programlarımızdan 3 bin 153 engelli kardeşimiz; Girişimcilik Eğitim Programlarımızdan bin 5 bin 940 engelli vatandaşımız faydalanmıştır. Ayrıca Toplum Yararına Programlarımızdan da 355 bin 56 engelli vatandaşımız yararlanmıştır. Aktif İşgücü Programlarımızdan toplamda ise 69 bin 802 engellimiz yararlanmıştır. Attığımız bu adımlar sayesinde kamuda ve özel sektörde engelli istihdamında ciddi ilerlemeler sağladık. Ben bu düzenlemenin de engelli kardeşlerimize ve ailelerine hayırlı olmasını diliyor, her adımlarında yanlarında olduğumuzu bir kez daha güçlü bir şekilde vurgulamak istiyorum" ifadelerini kullandı.

E-KPSS sonuçlarının geçerlilik süresi 2 yıldan 4 yıla çıkarılacak
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 2011 yılında yürürlüğe konulan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) dünyada bir ilk olarak Türkiye’de uygulanmaya başlandı. Yapılan bu düzenlemeyle lise ve üstü öğrenim gören engelliler E-KPSS sonucuna göre, ilkokul, ortaokul ve ilköğretim mezunu engelliler ise kura ile kamuya yerleştiriliyor. E-KPSS uygulamasının yürürlüğe konulması ile birlikte engelli vatandaşların kamuya ataması işlemleri hızlandı ve son 15 yılda kamu kurumlarında çalışmakta olan engelli memur sayısı dokuz kattan fazla artışla 5 bin 777’den 2017 yılı itibariyle 52 bin 236’ya ulaştı. Başbakan Binali Yıldırım’ın da verdiği müjdeler de ifade ettiği üzere 2018 yılında kamu kurumlarına 5 bin engelli vatandaşın ataması gerçekleştirilecek. Atamalar iki grupta yapılacak, 2 bin 500 engelli vatandaş 2018 yılının ilk çeyreğinde, 2 bin 500 engelli vatandaş ise 2018 yılının son çeyreğinde kamuya yerleştirilecek. Ayrıca yapılacak olan yönetmelik düzenlemesiyle de iki yılda bir yapılan E-KPSS sonuçlarının geçerlilik süresi 2 yıldan 4 yıla çıkarılacak. Engelli vatandaşlar ellerindeki geçerli E-KPSS puanlarından hangisi yüksekse o puan esas alınarak tercihte bulunabilecek. 2018 yılında ÖSYM'nin açıklayacağı takvim çerçevesinde EKPSS yapılacak.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Havalimanında uçak yangını tatbikatı gerçeğini aratmadı

Havalimanında uçak yangını tatbikatı gerçeğini aratmadı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık