Ana Sayfa Güncel ASPİM, Çocuk İşçiliği ile mücadele için toplandı

ASPİM, Çocuk İşçiliği ile mücadele için toplandı

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, ASP İl Müdürü Hasan Bilici başkanlığında Çocuk işçiliğinin önlenmesi için kurum personelleri ile bir araya geldi.

Giriş Tarihi: 22 Şubat 2018 Perşembe 13:07
ASPİM, Çocuk İşçiliği ile mücadele için toplandı

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Bilici, Şanlıurfa’da çeşitli sosyal ve ekonomik sebeplerle aileleri veya başka gruplar tarafından sokakta halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde çalıştırılan, dilendirilen ve sokakta her türlü tehlike ile karşı karşıya kalan çocuklara ve ailelerine yönelik eğitim, sosyal yardım, danışmanlık ve rehberlik gibi çalışmaları yürüten sokakta çalıştırılan/dilendirilen çocukların son bulması için kurum personelleri ile bir araya geldi.

Saha çalışması sırasında tespit edilen vakıalara ilişkin götürülmesi gereken sosyal hizmet modelinin belirlenmesine yönelik çalışmalar, Şanlıurfa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı Sosyal Hizmet Merkezleri ve Büyükşehir Belediyesine bağlı Zabıta Daire Başkanlığı tarafından başlatıldı.

Saha çalışmalarında tespit edilen çocukların sokakta çalıştırılma veya dilendirilme nedenlerinin araştırıldığını ifade eden Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Bilici, "Yapılan inceleme neticesinde çocuk ve ailelerin uygun bulunan sosyal hizmet ve yardımlara yönlendiriyoruz. Özellikle eğitim çağındaki çocukların okula devamı, madde kullanan çocukların madde bağımlılığı tedavi merkezine yönlendirilmesi, sokaktan çocukların çekilerek psiko-sosyal destek hizmetlerinden yararlandırılması ve ailelerin yanında döndürülmesine ilişkin çalışmalar kurumumuz tarafından ivedilikle yerine getirilmektedir” dedi.

Çocuk işçiliğinin bitirilmesi için kararlı bir şekilde çalışacaklarını belirten Müdür Bilici, kentimizde dilendirilen çocuklarının çoğu Suriye uyruklu olduğunu, aktif bir şekilde çocuk işçiliği ile mücadele edileceğini, çocukların aileleri ile görüşülüp, dilendiriciliğe ve çalıştırılmaya devam ettikleri takdirde emniyet aracılığı ile cezai işlem yaptıracaklarını söyledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Suriyeli sığınmacılardan operasyona tam destek

Suriyeli sığınmacılardan operasyona tam destek

Kurumsal

İçerikYukarı Çık