Ana Sayfa Sağlık Ağız-diş sağlığı, genel sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır

Ağız-diş sağlığı, genel sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır

Giriş Tarihi: 30 Kasım -0001 Çarşamba 00:00
Ağız-diş sağlığı, genel sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır

Şanlıurfa Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Ekrem Kaya yaptığı yazılı açıklamada  ;Daha iyi bir gelecek elbette ki çocuklarımızın en doğal hakkıdır.Onlar için yaptığımız çabalar karşılıksız kalmamalıdır.”Ağız-diş sağlığı, genel sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır.Genel tıbbi hastalıkların ağız sağlığı üzerine olumsuz etkileri olabileceği gibi, diş hekimliğinde  ortaya çıkan hastalıkların da genel sağlığa olumsuz etkisi olabilmektedir. Örneğin diş çürükleri;        Kalp dolaşım hastalıkları,  Diabet, Pnömoni, Kronik solunum hastalıkları,  Mide-bağırsak hastalıkları, ve Hamilelerde düşük riski vb hastalıkların bir nedeni olmaktadır. Türkiye’de DMFT indeksi* (çürük+dolguluk+çekilen diş) 6.17’dir. Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI) bu değerin 1.0 olmasını hedeflemektedir. Ülkemizde halkımızın ağız-diş sağlığının durumu bu şekilde iken sorunun çözümüne nasıl yaklaşılıyor?

            Sağlık Bakanlığı 73 milyon ülke nüfusunun ağız diş sorununu istihdam ettiği 7 bini aşan diş hekimi ile çözümünde ısrar ediyor. Ancak bu iddianın sonuçlarına baktığımızda tablonun vahametini görmek mümkündür.2010 Yılında Sağlık Bakanlığı’nda Çalışan Meslektaşlarımızın Yaptığı İşlem : Dolgu ( 4.739.103) adet, Kanal tedavisi  ( 752.206) adet, Detertraj  (4.954.240) adet, Çekim (6.369.715) adet, Protez (hareketli) (944.276) adet, Sabit Protez    (3.043.235) adettir.Ülkemizde İhtiyaç Duyulan İşlem Sayısı ise  Dolgu (247.000.000) adet, Çekim (35.000.000) adet,  Kanal Tedavisi  (8.700.000) adet ve Detertraj  ( 39.500.000) adettir.

Kamu sağlık kurumlarında aşırı hasta birikmesine; diş hekimlerinin günde (30-50) çok yüksek sayıda hasta bakmaya zorlanmalarına ve her geçen gün alınan randevuların (aylar ve yıllar ile ifade edilen) ileri tarihlere verilmesine yol açmaktadır. Halkımızın diş hekimine ulaşması engellenmektedir. Bu durumda nitelikli ağız-diş sağlığı hizmetinin sürdürülmesi mümkün değildir. Sonuç itibariyle;  Halkın ağız-diş sağlığı hakkı sınırlandırılmaktadır. Hastanın hekimi seçme hakkı kısıtlanmaktadır. Yanlış performans uygulaması ile diş hekiminin tedavi serbestliği kısıtlanmaktadır.  Güven temelli hasta-hekim ilişkisi olumsuz etkilenmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu da sadece kamudan verilen ağız-diş sağlığı hizmetlerini almakla; halkımızı cezalandırmakta ve ülkemizin dört bir yanında muayenehanelerinde hizmet vermeyi bekleyen diş hekimlerinden faydalanmayarak adaletsiz bir durum yaratmakta bu suretle halkımızın çok kötü olan ağız-diş sağlığının iyileştirilmesi ertelenmektedir. Halkımızın ağız diş sağlığının korunması ve iyileştirilmesi bağlamında bilimsel ve koruyucu ağız-diş sağlığı politikalarının geliştirilmesi ve uygulanması için çaba sarf eden, 24.000 meslektaşının da sorunlarının çözümünde anayasa ve yasaların verdiği yetkiler doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Diş hekimleri olarak; Dünya Sağlık Örgütü`nün de önerdiği gibi meslek örgütünün de içinde yer aldığı organizasyonların daha başarılı olduğu vurgusundan hareketle Sağlık Bakanlığı’nın liderliğinde, yerel idarelerin ve meslek birliklerinin organizasyon içerisinde yer alacağı, Ulusal koruyucu diş hekimliği projesinin öncelikle hayata geçirilmesini,  Diş hekimliği muayenehanelerinin yaygın hizmet modeli ile yeniden değerlendirilerek, diş hekimliği hizmetlerinin kamu-özel ayrımı yapılmadan adaletli bir şekilde sisteme dahil edilmesini   Kamuda çalışan diş hekimlerinin çalışma koşulları ve özlük haklarının düzeltilmesini istiyoruz. Çünkü insanların yaşamları süresince sahip olabilecekleri en büyük zenginliklerden birisi de yaşamları boyu kendi doğal ve sağlıklı  dişleri ile gülümseyebilmeleri, çiğneyebilmeleri ve konuşabilmeleridir. İnsanimizin bu zenginlikten mahrum olmaması için Başbakanımızdan, Sağlık Bakanımızdan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızdan bu konuda acil çözüm bekliyoruz. Sağlık konusu ötelenemez ve ertelenemez diyor tüm meslektaşlarımızın ve vatandaşlarımızın sağlıklı ve mutlu bir ömür sürmesini diliyorum.dedi (Haber Yusuf Güler)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık